Szkoła Bohaterek i Bohaterów 1

Nauczyciel Roku 2018, psycholog, nauczyciel etyki i filozofii, nominowany do Global Teacher Prize, czyli „nauczycielskiego Nobla”, Fan Harry’ego Pottera i klocków Lego zebrał od młodych ludzi pytania i wątpliwości, z którymi się borykają.

Ilustracje:
Marta Ruszkowska

Czy to źle być smutnym? Czy warto się zakochiwać? Jak znieść porażkę? Co się stanie, jak wyjdę przed szereg? Dlaczego wygląd jest taki ważny? Następnie odpowiedział na te pytania – opierając się przede wszystkim na swojej wiedzy psychologicznej oraz na historiach bohaterów znanych z książek i filmów. Są wśród nich postacie z „Harry’ego Pottera”, „Władcy Pierścieni”, „Stranger Things”, „Gwiezdnych Wojen” czy Avengersów. „Szkoła bohaterek i bohaterów” to poradnik psychologiczny, który czyta się jak powieść przygodową. Z pewnością przypadnie Wam do gustu!
Na koniec: książkę zilustrowała Marta Ruszkowska, której poetyckie grafiki są jak materiał wprost na koszulki, torby czy tatuaże.

“To było jakieś popołudnie, byłam w pierwszej klasie liceum, Przemek nie wiedział jeszcze że napisze książkę, a ja nie znałam Karolina Oponowicz - redaktorki Wydawnictwo AGORA i autorki cudownej książki pt. "Bozie". Nie pamiętam okoliczności w jakich to się stało, że siedzieliśmy w trójkę w nieistniejącej już pracowni #utrzy , prawdopodobnie było to po zajęciach z filozofii. Karolina z Przemkiem rozmawiali o metodach nauczania, o łączeniu świata popkultury i filozofii. I tak właśnie zrodził się pomysł na Szkoła bohaterek i bohaterów. Można powiedzieć że byłam przypadkowym świadkiem poczęcia tej książki.

Agata Guza
twórczyni treści
Szkoła Staronia

W naszych czasach łatwo stracić wiarę w szkołę. Ja ją w każdym razie straciłam. A potem poznałam Przemek Staroń weszłam do UTRZY, czyli jego pracowni w sopockim LO, zanurzyłam się w basenie z kulkami, spotkałam jego uczniów (tak, Agata Guza . I pomyślałam: szkoła to ludzie, a jeśli takich mamy nauczycieli, jest nadzieja. Dziś pękam z dumy i radości, że tę nadzieję pomogłam słać dalej. W postaci książki "Szkoła bohaterek i bohaterów", której jestem redaktorką. Więc czytajcie. (Nawet jeśli maturę macie już dawno za sobą.) Ta książka to dobro.

Karolina Oponowicz
redaktorka Agory
Wydawnictwo Agora

Rekomendacje

Lektura idealna. Nie dość, że nie ma stempla od ministra edukacji, to jeszcze odsyła do fantastycznych książek, które… też go nie mają. A takie lubimy najbardziej. Wierzę, że książę Przemka pokochacie. I jeśli ktoś kogoś będzie zmuszał do jej czytania, to nie minister, a Wy. Zupełnie tak jak ja!

Justyna Suchecka

Obowiązkowa (i bardzo przyjemna!) lektura dla każdego nastolatka i jego rodzica. Dla mnie, i jako mamy, i jako człowieka, przeczytanie tej książki było jak wyjście z Jaskini Platona. Nie wiecie, co to takiego? Nie szkodzi, dowiecie się od Staronia!

Natalia Tur/ Nishka

Książka Przemka Staronia to drogowskaz, który wskaże czytelnikom drogę ku szczęściu nawet w najtrudniejszych czasach. Cieszę się, że żyję w świecie, w którym mogłem to przeczytać.

Andrzej Tucholski