Heartstopper tom 1

Alice Oseman

Powieść graficzna LGBTQ+ o życiu, miłości i wszystkim, co dzieje się pomiędzy – gratka dla fanów filmu Twój Simon i książek Holly Bourne.

Przekład:
przekład z języka angielskiego – Natalia Mętrak - Ruda

Charlie i Nick poznają się w szkole. Charlie był tam prześladowany, ale wreszcie może otwarcie mówić o swojej orientacji. Nick gra w szkolnej drużynie rugby i słyszał trochę o Charliem – chłopaku, który został wyoutowany rok wcześniej – choć nigdy nie miał okazji z nim porozmawiać.

Nick i Charlie trafiają na wspólne zajęcia i siadają w jednej ławce. Szybko stają się przyjaciółmi i wkrótce Charlie zakochuje się w Nicku, choć wydaje mu się, że nie ma najmniejszych szans. Obaj mają wspólne pasje, odwiedzają się w domach. Przyjaciele Charliego nie rozumieją: co on widzi w tym potężnym chłopaku z drużyny sportowej? Sam Nick nie do końca rozumie, co się z nim dzieje, ale czuje, że to przy Charliem może być nareszcie sobą. Wreszcie, podczas urodzinowej imprezy kolegi Nicka, dochodzi do przełomu w ich relacji. Charlie zostaje z pytaniem: co się właściwie wydarzyło i czy Nick odwzajemnia jego uczucie?

Popularność "Heartstoppera" przebijająca ramy popularności wśród osób LGBT+ wskazuje na niezwykłą uniwersalność tej historii. Tak, pokazuje ona miłość dwóch chłopców, o czym niżej, ale robi to w taki sposób, że z tą historią może utożsamić się każda osoba. I faktycznie to utożsamianie się nieustannie zachodzi. "Heartstopperem" zachwycają się wszyscy niezależnie od wieku, tożsamości płciowej i orientacji psychoseksualnej. Czytają go całe rodziny.

Przemek
Szkoła Staronia

Autorka, Alice Oseman, w swojej opowieści znajduje miejsce dla bardzo wielu wątków. Mamy relację Tao i Elle - heteroseksualnego chłopaka i transpłciowej dziewczyny. Mamy relacje rodzinne w pełnej krasie: na linii dziecko - rodzice, brat - rodzeństwo, brat - brat, syn - matka, syn - ojciec. Mamy relacje rówieśnicze. Mamy także przecudowną relację z psem (psami).

Przemek
Szkoła Staronia