Zapraszamy na niezwykły cykl spotkań z Przemkiem, które bazują na treściach z jego bestsellerowej serii „Szkoła bohaterek i bohaterów”.  Więcej »

Przemek Staroń

Szkoła Bohaterek i Bohaterów

Szukaj
Close this search box.

Młodość. Wyznania nastolatków

Linn Skåber

Dostępna jako:

Wyrazisty, przejmujący i prawdziwy głos nastolatków spisany przez Linn Skåber, z niezwykłymi ilustracjami Lisy Aisato.

ilustracje:
Lisa Aisato
tłumaczenie:
Milena Skoczko

O czym jest ta książka?

Opis ze strony wydawnictwa:

Wyrazisty, przejmujący i prawdziwy głos nastolatków spisany przez Linn Skåber, z niezwykłymi ilustracjami Lisy Aisato. Nie sposób przejść obok niego obojętnie, bez względu na to, czy mieszkasz w Oslo, czy w Rzeszowie. To głośne YA, które pomoże ci być sobą. A jeśli jesteś już za stary, sprawi, że lepiej zrozumiesz swoje nastoletnie dziecko, sąsiada, ucznia.

Mam wianuszek wągrów wokół nosa i krosty (…). Mam chorobliwie duże stopy (…). Jestem hałaśliwy, kiedy pragniesz ciszy, i milczący, kiedy chcesz porozmawiać. Jestem nieprzewidywalny, gburowaty i zmęczony (…). Jestem cały przepełniony pogardą, złością, frustracją i pytaniami (…).

Właśnie rodzę się jako nastolatek.

I nagle, z dnia na dzień, najlepsza przyjaciółka, stara drewniana klacz, Stella, nie jest już symbolem wolności, ale staje się powodem wstydu. Pociąg, którego trasa i los pasażerów zależały kiedyś wyłącznie ode mnie, ma trafić w poklejone słodyczami łapy znienawidzonego małego trolla. A Pernille, ta Pernille, którą znałem od przedszkola, wydaje się odległym i obcym motylem, więc postanawiam trzymać z chłopakami. Teraz ona płacze.

Gdyby tylko wiedziała, jak bardzo się bałem, że jej skrzydła nagle mi ją odbiorą.

 

Widzicie, jest wiele osób, które mówią o młodych ludziach. Bardzo często mają dobre intencje, chcąc im naprawdę pomóc. Jednakże właśnie w tym tkwi problem: te osoby mówią-o-młodych. Wygłaszają swoje twierdzenia bez autentycznego i zaangażowanego wsłuchania się w nich. Takie coś nie działa i zadziałać nie może. Autorka tej książki nie popełniła tego błędu i zrobiła to, co jest absolutnie najważniejsze. Wsłuchała się w ludzi młodych. Całą sobą. Niczym najlepsza etnografka weszła w ich świat, pełna wdzięczności, że została tam przez nich dopuszczona. Efektem jej czułej, zaangażowanej, totalnej obecności jest ta książka.

Przemek Staroń

Ujęte w cudowną literacką formę wyznania młodych ludzi, będące nierzadko pojedynczymi zdaniami, przeplecione niesamowitymi ilustracjami, czynią tę książkę dziełem, które zapiera dech i - na szczęście - odejmuje mowę. Za to wyostrza słuch, ten słuch znajdujący się w głębi serca. Jest to słuch najlepszy z możliwych, bo - parafrazując klasyka - dobrze słyszy się tylko sercem.

Przemek Staroń
Scroll to Top
Przewiń do góry